بهره برداری از دومین نیروگاه خورشیدی

بهره برداری از دومین نیروگاه خورشیدی

 

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر،نایب رییس هیات مدیره این شرکت ضمن تشریح پروژه های دردست اجرا در حوزه برق از بهره برداری دومین نیروگاه خوشیدی در یزد خبر داد و گفت: استراتژی "وغدیر" تولید ۱۰ درصد برق کشور است.

هلدینگ برق وانرژی سرمایه گذاری غدیر که با مشارکت یک سرمایه گذار اروپایی در اوایل سال گذشته موفق به اجرای اولین نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی ترکر دار( single axes ) در استان اصفهان شده بود، هفته گذشته دومین نیروگاه خورشیدی را وارد مدار کرد.

یکی ازویژگیهای منحصر به فرد نیروگاه های خورشیدی غدیر این است که صفحات خورشیدی آن به فناوری سیستم ترکر مجهز است، وجود چنین سیستمی باعث می شود صفحات خورشیدی دارای حرکت بوده به گونه ای که همواره خورشید به صورت عمود بر آنها بتابد . تولید انرژی در این نیروگاه  از نیروگاه های مشابه که در آنها صفحات خورشیدی ثابت است بیشتر است.

مهدی متولیان به اینکه با نگاهی ملی و بنگاهی وارد سرمایه گذاری دراین عرصه شده ایم اشاره کرد و در خصوص پروژه مذکور گفت: نیروگاه خورشیدی مهریز پنجشنبه هفته گذشته با حضور وزیرنیرو به بهره برداری رسیده و رسماً وارد شبکه سراسری شد .ظرفیت این نیروگاه 10 مگاوات است و در ان بیش از 37 هزار پنل خورشیدی به کار رفته که ظرفیت هریک از این پنلها 270 وات است، دراین نیروگاه از 214 عدد اینورتر 36 کیلوواتی و 52 عدد موتور یک کیلوواتی نیز استفاده شده است.

وی ضمن اشاره به تلاش های این شرکت در راستای توسعه وبهره وری از فناوری های جدید در پروژه های غدیر افزود: هزینه نگهداری نیروگاه های خورشیدی در مقایسه با نیروگاه های حرارتی بسیار ناچیز است.هزینه اجرای این نیروگاه ها دوبرابر نیروگاه های حرارتی با ظرفیت مشابه است اما مزایای زیادی دارد از آن جمله عدم استفاده از سوخت است که به تبع آن از آلوده شدن محیط زیست جلوگیری می شود و عدم استفاده از آب که با وجود کم آبی، ایجاد چنین نیروگاه هایی به شدت توصیه می شود. این نیروگاه باعث صرفه جویی 9.6 میلیون متر مکعب گاز و 4.5 میلیون لیتر آب و جلوگیری از 7.15 هزار تن گازهای گلخانه ای شده است .

این مقام مسئول درپاسخ به سؤال اکنون که دولت مشتری نیروگاه های خورشیدی به شمار می رود آیا مطالبات مربوط به فروش برق را دریافت کرده اید ؟ تصریح کرد: در خصوص نیروگاه های حرارتی مطالبات شرکت ها به تعویق افتاده اما تا کنون وزارت نیرو در پرداخت پول برق نیروگاه های تجدید پذیر موفق عمل کرده زیرا در قانون، ردیف بودجه ای خاص برای این منظور تعریف شده که مابه التفاوت تعرفه نیروگاه های تجدید پذیر توسط مشترکین تامین و در حسابی جداگانه در خزانه مدیریت می شود.نرخ فروش برق این نیروگاه براساس یک قرارداد PPA  با وزارت نیرو به میزان 490 تومان به ازای هر کیلووات است.

متولیان با اشاره به اینکه استراتژی سرمایه گذاری غدیر تولید 10 درصد از برق ایران در یک برنامه میان مدت بوده،در خصوص محاسبه نرخ برق توضیح داد: قیمت برقی که وزارت نیرو از بخش خصوصی خریداری می کند هرساله باتوجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و نرخ رسمی تسعیر ارز تعدیل می شود بنابراین سرمایه گذاری در این صنعت در ایران و بلند مدت ریسک زیادی نخواهد داشت .

وی با اشاره به اینکه نرخ ارز درنظر گرفته شده درفعالیت های غدیر همان نرخ رسمی بانک مرکزی است،در خصوص بازگشت سرمایه گذاری در این نیروگاه ها گفت: با توجه به زمان کوتاه اجرای نیروگاه های خورشیدی ( حدود 6 ماه ) درمقایسه با اجرای نیروگاه های حرارتی که بیش از 3 سال طول می کشد سرمایه گذاری سریع تر بازگشت داده می شود به همین دلیل سرمایه گذاری غدیر دربرنامه راهبردی این قبیل پروژه هارا که منافع مطلوبی برای سهامداران به همراه دارد جای داده است.

 

نایب رییس هیات مدیره هلدینگ غدیر درخصوص امکان بومی سازی کردن تجهیزات نیروگاه خورشیدی گفت: این امکان وجود دارد و شرکت هایی نیز اقدام به این کار کرده اند که با آنها در ارتباط هستیم. در نیروگاه هایی که تاکنون ساخته شده بخشهای قابل توجهی از تولیدات داخلی استفاده شده و در صورتی که تجهیزات اصلی نیروگاه مثل صفحات خورشیدی و اینورتورهایی که توسط شرکت های داخلی تولید خواهد شد بتواند استانداردهای مورد نظر وزارت نیرو را داشته باشد در پروژه های آتی حتما از آنها استفاده خواهد شد.

متولیان به پروژه های دردست اجرای سرمایه گذاری غدیر در حوزه برق اشاره کرد و گفت: این هلدینگ علاوه بر نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی قشم و نیروگاه سیکل ترکیبی 235 مگاواتی هرمز دو نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی دیگر با شریک اروپایی دارد که یکی در قم اجرا شده و تا پایان تابستان به بهره برداری می رسد و دیگری در فهرج یزد است که تا پایان سال جاری وارد مدار خواهد شد بنابراین مجموع تولید برق خورشیدی غدیر 40 مگاوات خواهد بود .

وی درباره اینکه آیا تولید برق از سوی نیروگاه های خورشیدی را می توان به جای فروش به وزارت نیرو مستقیما به واحدهای صنعتی فروخت،گفت: این امر را توصیه نمی کنیم زیرا هزینه برق نیروگاه خورشیدی گران تر از قیمتی است که واحدهای صنعتی از وزارت نیرو خریداری می کنند.

 

منتشر شده در : بورس پرس

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.