قیمت بالای گاز، مانع ورود بخش خصوصی به تولید و صادرات برق

قیمت بالای گاز، مانع ورود بخش خصوصی به تولید و صادرات برق

رئیس سندیکای تولیدکنندگان برق با بیان اینکه قیمت بالای گاز مانع ورود بخش خصوصی به تولید و صادرات برق شده است، گفت: پتروشیمی‌ها نیز گاز را از وزارت نفت خریده و تولیدات خود را صادر می‌کنند و در این زمینه تفاوتی بین آن‌ها و نیروگاه‌های خصوصی تولیدکننده برق نیست. پیشنهاد ما این است که قیمت گاز برای نیروگاه‌های خصوصی که قصد صادرات برق را دارند، به اندازه قیمت فروش گاز به پتروشیمی ها، یعنی در حدود ۱۰ سنت دلار تعیین شود.
به گزارش برق نیوز، علی وحدتی، رییس سندیکای تولیدکنندگان برق به تشریح مسائلی که مانع از ورود بخش خصوصی به عرصه صادرات برق می‌شود، پرداخت.
وحدتی با انتقاد از قیمت بالای گاز گفت: وزارت نفت اینگونه استدلال می‌کند که اگر نیروگاه‌ها بخواهند برق تولیدی خود را صادر کنند بایستی قیمت واقعی گاز را بپردازند، اما قیمت ۴۰ سنت دلار که وزارت نفت برای هر متر مکعب گاز پیشنهاد می‌کند به هیچ وجه برای تولید و صادرات برق صرفه اقتصادی ندارد.
برخورد دوگانه با نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها
رئیس سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به برخورد دوگانه وزارت نفت در قبال پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌های خصوصی تولید برق، گفت: پتروشیمی‌ها نیز گاز را از وزارت نفت خریده و تولیدات خود را صادر می‌کنند. اساسا در این زمینه بین یک نیروگاه و یک کارخانه پتروشیمی، فرقی وجود ندارد؛ چراکه ورودی هر دو گاز و خروجی آن یک محصول است. اما چرا بایستی درتعیین قیمت گاز برای این دو تا این اندازه تفاوت وجود داشته باشد؟
وحدتی تاکید کرد: هم اکنون قیمت گاز برای پتروشیمی‌ها به مراتب کمتر از قیمتی است که به نیروگاه‌های خصوصی که قصد صادرات برق دارند، پیشنهاد می‌شود.
قیمت گاز نیروگاه‌های صادرات برق با پتروشیمی‌ها برابر باشد
وی افزود: پیشنهاد ما این است که قیمت گاز برای نیروگاه‌های خصوصی که قصد صادرات برق را دارند، به اندازه قیمت فروش گاز به پتروشیمی‌ها تعیین شود. این قیمت در حال حاضر چیزی در حدود ۱۰ سنت دلار است و این قیمت برای صادرکنندگان برق به صرفه است.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.